نام کاربری:
کلمه عبور:
مرا به خاطر بسپار
چرا عضو شوم؟
با عضویت در سایت شما می توانید از مزایای زیر برخوردار شوید:
  • مشاوره رایگان
  • شرکت در بحث و گفتگو
  • اخذ پذیرش
  • عضویت در خبرنامه
  • ...
کاربر مهمان خوش آمدید
جستجو
خانه
مقاله
تاثیر بیماری های روماتیسمی بر روابط جنسی
۱۳۹۱/۱۲/۲۰
تعداد بازديد:۹۲
تاثیر بیماری های روماتیسمی بر روابط جنسی
یکی از مهمترین شکایاتی که بیماران روماتیسمی مطرح می کنند درباره تاثیر روماتیسم بر زندگی جنسی آنها می باشد.بهترین روش فائق آمدن بر این مشکل مشورت و صحبت کردن درباره مشکل با همسر می باشد.
Google+FacebookFacebookFacebookFacebook

آیا بیماری های روماتیسمی تاثیری بر روی رابطه جنسی ما می گذارد؟

آرتریت ممکن است تاثیرات زیر را بر روی روابط جنسی شما:

- درد و رنج ناشی از آرتریت ممکن است تاثیر نامطلوبی بر روی روابط جنسی و زناشویی شما بگذارد.

- آرتریت ممکن است بر روی برخی از اعمال معمول زندگی کاری و خانوادگی شما تاثیر گذاشته و باعث شود شما در انجام کارهای روزمره مشکل داشته باشید.

- آرتریت تاثیر سوء بر روی خلق و خو و اعتماد بنفس شما می گذارد.

موارد ذکر شده در بالا و خیلی از مواردی که ذکر نشدند باعث بروز استرس و و تاثیر منفی بر روی روابط احساسی و جنسی شما می گذارند.

خیلی از زوج ها با این مشکل مواجه هستند و توانسته اند راه حل آن را پیدا کنند. فقط کافیست با همسر خود درباره مشکل خود به وضوح صحبت کنید و به کمک یکدیگر درد و رنج خود را کاهش دهید.

خیلی از افرادی که مجرد هستند و مشکلات روماتیسمی دارند با کاهش اعتماد بنفس در برقراری رابطه با جنس مخالف مواجه هستند مخصوصا اگر آرتریت بر روی ظاهر آنها تاثیر گذاشته باشد. در این موارد بایستی توجه کرد که اکثر روابط بر مبنای اعتقادات و  تفکرات شکل می گیرد تا ظاهر فیزیکی. روابط اجتماعی خود را حفظ کنید و توسعه دهید و در جمع ها حضور پیدا کنید.
 

آیا روابط جنسی تاثیری بر روی علائم بیماری های روماتیسمی می گذارد؟
 

حرکت کردن مفاصلی که از بیماری های روماتیسمی آسیب دیده اند دردناک است،  ماهیت فعالیت های جنسی با تحرک بالای کل مفاصل  بدن همراه است و همین موضوع علت دردناک بودن و ناخوشایند بودن فعالیت های جنسی می باشد مخصوصا اگر روماتیسم مفاصل باسن یا کمر تحت تاثیر قرار داده باشد. با این حال عموما فعالیت جنسی تاثیری بر روی عود علائم روماتیسم ندارد.

افرادی که مبتلا به آرتریت واکنشی هستند بایستی مراقب انتقال عفونت ها باشند. در صورتی که با این مشکل مواجه هستید از وسایل جلوگیری کننده از انتقال عفونت مانند کاندوم استفاده کنید.

 

آیا بیماری های روماتیسمی تاثیری بر روی روابط جنسی می گذارند؟
 

بله دلایلی وجود دارد که باعث می شود آرتروز یا بیماری های روماتیسمی تاثیر نامطلوبی بر روی روابط جنسی شما بگذارد:

- برخی از بیماری های روماتیسمی تاثیر نامطلوبی بر روی خلق و خوی شما می گذارند. بد خلق شدن یکی از مهمترین عوامل کاهش میل جنسی می باشد

- مفاصل متورم ممکن است این حس را در شما منتقل کند که جذاب نیستید و اعتماد بنفس شما را کاهش دهد

- خستگی و بی حوصلگی همراه با بیماری های روماتیسمی می تواند میل جنسی شما را کاهش دهد. راه های مقابله با خستگی را یاد بگیرید.

- مفاصل دردناک ممکن است حرکات شما را حین روابط جنسیتان محدود کند.

- خشکی واژن از مهمترین عارضه برخی از بیماری های روماتیسمی است. درصورت وجود این مشکل می توانید از روغن های روان کننده استفاده کنید. در مورد نوع ژل با پزشک مشورت نمایید ممکن است برخی از روغن ها به پوست شما آسیب وارد نمایند.

 

در صورتی که روابط جنسی بخش مهمی از روابط شما را با همسرتان تشکیل می دهد بایستی در این باره با پزشک خود مشورت نمایید. همچنین صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن احساسات با همسر نیز می تواند در مدیریت درد شما را کمک نماید.
 

ادامه در صفحه ۲
 


ادامه از صفحه ۱

 

آیا داروها تاثیری بر روی روابط جنسی من دارند؟
 

بیشتر داروهای معمول مورد استفاده در روماتیسم تاثیر سویی بر زندگی جنسی شما ندارند، هرچند استروئید ها ممکن است باعث کاهش میل جنسی شما شوند یا به طور موقتی باعث ناتوانی جنسی شما شوند. درمورد اثرات داروها بر زندگی جنسی خود با دکتر خود مشورت نمایید.

داروهای مورد استفاده در روماتیسم معمولا اثر قرص های ضد بارداری را کاهش نمی دهد ولی برای اطمینان این موضوع را با پزشک خود چک نمایید.

 

آیا عمل تعویض مفصل لگن و زانو تاثیری بر روی زندگی جنسی شما می گذارد؟
 

در صورتی که شما عمل جایگزینی مفصل لگن و زانو انجام داده اید، درد در مفاصل عمل شده ممکن است تاثیر سویی بر روی زندگی جنسی شما بگذارد. البته در حالت کلی این عمل باعث بهبود علائم درد در شما می شود ولیکن معمولا تا ۶ هفته بعد از عمل شما قادر به داشتن رابطه جنسی نیستید.

به دنبال عمل جراحی لگن ممکن است  برخی از حالات رابطه جنسی باعث تغییر موقعیت مفصل تعویض شده شود. سعی کنید از حالاتی که باعث تحرک زیاد درد شما می شود پرهیز کنید و بیشتر در رابطه حالت ریلکس داشته باشید.

 

چگونه می توانم بر مشکلات ناشی از درد حین رابطه جنسی فایق بیایم؟
 

مشکلات بیماران روماتیسمی می تواند جسمی یا روانی یا ترکیبی از هر ۲ باشد. برای غلبه بر این مشکلات فقط به چند نمونه در زیر اشاره می شود:

 

فعالیت داشته باشید:

ورزش یکی از مهمترین بخش های درمانی برای درمان بیماری های روماتیسمی می باشد.به وسیله ورزش عضلات خود را قوی نگه دارید همچنین با ورزش می توانید دامنه حرکتی مفاصل خود را افزایش داده و باعث تاثیر مثبتی بر روی روابط جنسی خود شوید.

 

در این باره مشورت نمایید:

تنها کسی که می تواند بیشترین کمک را در داشتن رابطه جنسی به شما بکند همسر شما می باشد. در مورد این موضوع و تجربه حالات مختلف و میزان درد و … با همسر خود بدون تعارف صحبت کنید. ترس از ایجاد درد، ترس از صدمه زدن به همسر و ترس هایی که با صحبت کردن حل می شود ممکن است باعث عدم صمیمیت در روابط جنسی شود.

در صورتی که از چیزی ناراحت هستید به همسرتان بگویید و همچنین از موقعیت های لذت بخش.

 

از قبل برنامه ریزی کنید:

در صورتی که با درد در حین رابطه جنسی مشکل دارید از مسکن ها ۱ ساعت قبل از شروع رابطه استفاده کنید. این درمان موقتی است ولی در صورتی که به رابطه لذت بخش شما کمک می کند بسیار موثر می باشد. برخی هم ممکن است بعد از یک حمام آب گرم این احساس را داشته باشند. 

 

ماساژ:

ماساژ در برخی از بیماران یکی از موثرترین راه های تسکین علائم می باشد.

 

حالات مختلف رابطه را تجربه کنید:

حالات مختلفی برای رابطه جنسی وجود دارد. در صورتی که یکی از حالات برای شما مناسب نبود می توانید حالت دیگری را انتخاب کنید. این تجربه برای هر فردی با فرد دیگر متفاوت می باشد پس سعی کنید به کمک همدیگر بهترین حالت را انتخاب کنید.

 

افراد دیگری که می توانند کمک کنند:

همه زوج ها در زندگی فراز و نشیب هایی دارند. بیماری های روماتیسمی همیشه این نگرانی را در زوج ها به وجود می آورد که روابط به سمتی سوق پیدا کند که به سردی بینجامد. در صورتی که شما نمی توانید مشکلاتتان را به تنهایی حل کنید در بین اطرافیان فردی که هر ۲ نفر به او اعتماد دارید را پیدا کنید و با وی صحبت کنید. البته پیشنهاد بهتری هم وجود دارد، مشاوره خانواده. با مشاور خانوادگی خود درباره تمامی مسائل خود اعم از روابط جنسی و احساسات خود صحبت کنید.

 

آیا ما می توانیم بچه دار شویم؟

برای بچه دار شدن حتما بایستی با پزشک خود مشورت نمایید. 

برخی از داروها مانند سولفاسالازین می توانند به طور موقت باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان شوند.

برخی از تحقیقات نشان داده اند که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در صورتی که در دوران بارداری مصرف شوند باعث افزایش سقط جنین می شود.

متوتروکسات و لفلونامید ممکن است برای جنین خطرناک باشد برای همین پزشکان توصیه می کنند که حداقل ۳ ماه تا ۶ ماه قبل از بارداری از مصرف آن جلوگیری شود.

زنان مبتلا به لوپوس و آنتی فسفولیپید ممکن است در معرض خطر بیشتر سقط جنین باشند بنابر این بایستی در زمان بارداری تحت نظر روماتولوژیست باشند.

تریبا تمام داروها به شیر مادر انتقال پیدا میکنند پس حتما در باره آنها با پزشک خود مشورت نمایید.

زنان مبتلا به آرتروز درد زیادی را در کمر و باسن و زانوی خود در طول بارداری به دلیل افزایش وزن احساس کنند.

 

منابع
کلینیک آنلاین روماتولوژی


مقاله هاي مرتبط
افزودن به لیست علاقه مندی ها
امتیاز
منتظر بمانید